Pies borsuczy - czyli łowiecki jamnik

jamnik

Jamniki – popularnie nazywane też hot-dog dogs czy sausage dogs, ze względu na swoją dość śmieszną budowę ciała, to urocze małe zwierzaki, które dość mocno akcentują swój upór. Dlaczego akurat ten gatunek zdobył tak dużą popularność i czy faktycznie są to psy łowieckie?

Historia i pochodzenie

Ludzie hodowali jamniki w Niemczech w XVI wieku, gdzie początkowo przystosowali je do polowania na niewielkie zwierzęta. Zwinność i determinacja jamników sprawiły, że króliki czy borsuki nie miały przy nich szans. Pieski te z łatwością docierały do nor zwierząt, ponieważ pozwalała im na to ich budowa ciała.  Stąd wzięła się polska nazwa: jamnik — pies wchodzący do jam

Współcześnie, mimo tego, że zachowały one swój instynkt łowiecki, jamniki są często wybierane jako idealni kompani rodzinni. Ze względu na swój uroczy wygląd,  pożądane w różnego rodzaju programach telewizyjnych oraz filmach. Mogą pochwalić się one dobrymi predyspozycjami do gry aktorskiej :). 

Opis rasy

Ciężko pomylić jamniczka z innym psiakiem. Charakteryzuje je długa i niska budowa ciała z krótkimi łapkami i długim ogonem. Duże oklapnięte uszy, nazywane są „wisiorkami”, a wyraziste i przyjazne oczy wzbudzają chęć zaufania. Czworonogi te, dzielone są na 3 rodzaje, ze względu na rodzaj sierści (krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy). Rozmiary sięgają od 25 do 47 cm, a waga sięga do 9 kg.

Jakie są z charakteru? Inteligentne i ciekawskie. Uwielbiają zabawy i treningi, podczas których będą zmuszone do wykorzystania swoich cech. Uważaj, żeby Cię nie przechytrzyły podczas Twoich błędów w treningu! Zadania nie mogą być też za monotonne, bo psiaki te szybko się nudzą. W momencie gdy coś przestanie je interesować, przestaną Cię słuchać, dlatego musisz zadbać o kreatywność poleceń.

Pielęgnacja

W kwestii opieki nad przedstawicielami tej rasy – zaleca się regularne szczotkowanie sierści, które nie tylko utrzymuje ją w odpowiedniej kondycji, ale również pobudza m.in. krążenie krwi. Istotne jest czyszczenie uszów, podcinanie paznokci i dbanie o ząbki, żeby nie osiadał się na nich kamień. Nie trudno też o nadwagę jamnika, dlatego dobieraj mu odpowiednio zbilansowaną karmę.  Wyobraź sobie jamniczka z nadwagą – jego łapki mogłyby odmówić mu posłuszeństwa…

Jak wychować jamnika?

Instynkt łowiecki sprawia, że potrzebują one dużo ruchu. Nie są to tylko psy kanapowe, dlatego musisz mieć chociaż odrobinę energii, żeby dorównać im na spacerze. Nie lubią one słuchać rozkazów, w związku z czym powinieneś też uzbroić się w ogrom cierpliwości, bo zamęczą Cię szczekaniem, tym samym pokazując swój bunt.  Posiadają też doskonały węch i jest to ich najlepszy zmysł, dlatego też uważaj, wyprowadzając pupila na spacer, bo w połączeniu tej cechy z instynktem łowieckim, możesz mieć problem gdy czworonóg zniknie Ci z oczu.

Wnioski

Podsumowując – Ten gatunek piesków to rasa żywiołowa, towarzyska i wymagająca uwagi człowieka. Dlatego jeśli masz cierpliwość i trochę kreatywności – zyskasz wierność tego czworonoga na długie lata. Pamiętaj tylko, żeby zacząć szkolić pieska od szczeniaka, żeby w późniejszym czasie nie walczyć z wiatrakami 🙂

Ciekawostki:

✨ Podczas I Wojny Światowej, Jamniki wykorzystywane były jako psy wojenne.

✨ Jamniki występują w 3 rodzajach sierści: szorstkowłosej, krótkowłosej i długowłosej.

✨ Najbardziej wyostrzonym zmysłem u jamników jest węch.

✨ Najstarszy jamnik, jaki dotychczas żył, miał 21 lat i 11 miesięcy.

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Zajęcia jogi ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i sprawdź, kiedy odbywają się zajęcia i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!