Alaskan Malamute: Rodzinny ideał

Alaskan-Malamute

Czy Alaskan Malamute to ten sam pies co Husky? Czy poprzez swoje cechy charakteru, nie nadaje się do życia w mieszkaniu? Sprawdźmy!

Historia i pochodzenie

Początki historii Malamutów, sięgają 1000 roku, kiedy to ich przodkowie przybyli na Alaskę i Grenlandię z plenieniami Inuitów, lub inaczej Mahlamutes, skąd też wzięła się nazwa rasy. Alaskany przystosowane były do transportu ciężkich ładunków i ciągnięcia zaprzęgów, dzięki czemu wykształciła się w nich siła i wytrzymałość. Polowały one na foki i niedźwiedzie polarne oraz towarzyszyły ludziom w trudnych warunkach.

Opis rasy

Malamuty to psy arktyczne w typie szpica, o silnej i masywnej budowie.  Mają wyprostowane uszy i skośne piękne oczy w kształcie migdała, najczęściej w kolorze brązowym, chociaż zdarzają się również niebieskie. Całość okrywa gęsta sierść z grubym podszerstkiem, który idealnie chroni przed zimnem.  Dorosłe psy osiągają do 65 cm i ważą do 45 kg.

Z charakteru to bardzo inteligentne psy, zaskakujące swoją bystrością. Potrzebują one sporo ruchu i ciągłej symulacji fizycznej i psychicznej, ponieważ inaczej możemy mieć kłopoty w wychowaniu ich. Psiaki te tryskają energią, a przy tym są niezwykle przyjazne wobec ludzi. Raczej nie spotkamy się z ich agresją, w związku z czym idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Niestety całkiem odwrotnie mogą zachowywać się wobec innych psów, ze względu na to, że z natury potrafią rywalizować i dążą do przywództwa. Rasa ta ma również czuły instynkt łowiecki, dlatego musimy uważać podczas spacerów z nimi, żeby nie rozpoczęły nagłego pościgu 🙂

Wychowanie

Rasa ta charakteryzuje się ogromną inteligencją, ale i również niezależnością, co może prowadzić do małych kłopotów w wychowaniu :). Alaskany muszą być socjalizowane od małego. Ich szkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji oraz powinno się skupiać na nagrodach. Ze względu na ich instynkt łowiecki, należy uważać podczas spacerów i uważnie pilnować pieski. Ze względu na swoją energię, czworonogi te potrzebują dużo ruchu, który pozwala im nie doświadczać frustracji, dlatego jeśli jesteś tzw. kanapowcem — nie jest to rasa dla Ciebie.  

Pielęgnacja

Malamuty tracą dużą ilość sierści, podczas okresu linienia, w związku z czym należy je regularnie szczotkować, najlepiej dwa razy w tygodniu, co zapobiegnie plątaniu się i matowieniu sierści.  Rasa ta nie wymaga częstych kąpieli, ze względu na to, że ich naturalna warstwa ochronna skóry nie może być naruszona. Oczywiście powinno się regularnie sprawdzać oczy, uszy i zęby, żeby uniknąć infekcji.

Podsumowanie

Alaskan Malamute to wyjątkowe psy, które są idealnym towarzyszem dla osób aktywnych. Łączą w sobie siłę, wytrzymałość, inteligencje i piękno, ale też wymagają odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej. Są niezwykle lojalne i rodzinne, jeżeli tylko dobrze je wyszkolisz i zapanujesz nad ich niezależnym charakterem. W odróżnieniu od rasy Husky nie są one szybkie, ale za to długodystansowe i  stworzone do ciężkiej pracy. Są cięższe w szkoleniu, przez swój upór i niezależność, ale dobrze wychowane nie mają skłonności do ucieczek jak Husky i będą idealnym członkiem rodziny.

Ciekawostki:

✨ Alaskan Malamute został oficjalnie uznany za państwowego psa Alaski. Miało to miejsce w 2010 roku i podkreśla wyjątkowość tej rasy w kulturze i historii regionu.

Malamuty potrafią ciągnąć ładunki ważące kilkukrotnie więcej niż one same. Są one jednymi z najsilniejszych psów zaprzęgowych.

✨ Malamuty często pojawiają się na ekranach jako psy północy. Wystąpiły w filmie „Biały Kieł”, gdzie zagrały rolę wilków.

Alaskan-Malamute
Alaskan-Malamute
Alaskan-Malamute
Alaskan-Malamute

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!

Wejdź na nasz profil na Facebooku i zobacz jak świetnie bawią się uczestnicy zajęć z tymi małymi, uroczymi słodziakami, a z pewnością do nas dołączysz  ❤️