Buldog Francuski: Charakterny maluch

buldog francuski

Buldog Francuski to mały, aktualnie bardzo popularny piesek, ale niech rozmiar Cię nie zmyli, ponieważ jest to rasa pełna energii i charakteru, a co za tym idzie musimy poświęcić im trochę swojego czasu.

Historia i pochodzenie

Buldog Francuski, znany również jako Frenchie, to rasa psa, która w ciągu ostatnich kilku dekad zdobyła ogromną popularność ze względu na swój uroczy wygląd i przyjazny charakter. Początki rasy sięgają drugiej połowy XIX wieku, ale ich korzenie sięgają daleko wstecz. Początkowo buldogi wywodziły się z buldogów angielskich, które były przystosowane na Wyspach Brytyjskich do walk psów i starć z bykami. Po zakazie walk psów bojowych w 1802 roku, zaczęto hodować miniaturyzowane wersje buldogów o łagodniejszym usposobieniu.  W początkach hodowli buldogów francuskich prawdopodobnie doszło do skrzyżowania buldogów angielskich z terierami i mopsami. W Polsce, buldogi francuskie zaczęły pojawiać się w okresie międzywojennym.

Opis rasy

Buldogi są małych rozmiarów, ale posiadają muskularną budowę ciała. Ich charakterystyczną cechą jest duża, szeroka głowa z pomarszczoną skórą, spłaszczony pysk z przodozgryzem oraz wyraźne łuki nad lekko wypukłym czołem. Ich wyraziste, zawsze ciemne oczy pełne są miłości i ciekawości świata, a ich charakterystyczny uśmiech sprawia, że trudno im się oprzeć. Najbardziej rozpoznawalną cechą buldogów francuskich są ich duże, sterczące uszy, które przypominają kształtem nietoperza. Mają one mocny szkielet, zwartą i masywną sylwetkę, krótkie nóżki oraz krótki ogon przylegający do ciała.

Samce osiągają wysokość w kłębie od 27 do 35 centymetrów i wagę od 9 do 14 kilogramów, podczas gdy suki są nieco mniejsze, mierząc od 24 do 32 centymetrów i ważąc od 8 do 13 kilogramów.

Buldogi francuskie występują w różnych umaszczeniach, a ich sierść jest krótka i lśniąca, ale niestety nie posiadają podszerstka, co sprawia, że nie są odporne na zimno i wilgoć. Z tego powodu nie powinny przebywać na zewnątrz w zimie, a spacery w chłodne dni powinny być krótkie, 5-10 minut, i tylko wtedy, gdy pies jest odpowiednio ubrany, aby uniknąć przeziębienia.

Pielęgnacja

Pielęgnacja buldoga francuskiego nie wymaga dużego wysiłku. Mają krótką sierść, której nie trzeba często szczotkować, ale należy regularnie czyścić fałdy skórne wokół pyska i szyi, żeby zapobiec powstawaniu infekcji. Oprócz tego powinno się regularnie kąpać i czyścić uszy, aby piesek był zdrowy. 

Wychowanie

Buldogi Francuskie to psy o przyjaznym i towarzyskim charakterze, które uwielbiają spędzać czas z rodziną. Są inteligentne, ale mogą być uparte, dlatego trzeba je konsekwentnie szkolić od szczeniaka. Warto również pamiętać, że ze względu na ich płaskie pyski, mogą mieć trudności z oddychaniem w gorące dni lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Podsumowanie

Buldogi Francuskie to urocze i wspaniałe psiaki dla osób w każdym wieku. Ich radosne usposobienie i miłość do zabawy sprawiają, że są doskonałymi towarzyszami rodzinnymi. Jeżeli potrafisz poświęcić im uwagę i dać im miłość, z pewnością ta rasa Ci się odwdzięczy 🙂

Ciekawostki:

✨Buldogi francuskie uwielbiają spać – są znane jako „psy kanapowe”.

✨Mimo swojego spokojnego temperamentu, potrafią być wyjątkowo zabawne i energiczne.

✨Są jedną z najbardziej popularnych ras psów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

✨ Chrumkanie buldogów francuskich może być przyczyną starć z innymi psami, ponieważ odbierają one to jako warczenie.

buldog francuski
buldog francuski
buldog francuski

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!

Wejdź na nasz profil na Facebooku i zobacz jak świetnie bawią się uczestnicy zajęć z tymi małymi, uroczymi słodziakami, a z pewnością do nas dołączysz  ❤️