Golden Retriever - rasa która podbiła serca ludzi

golden retriever puppy joga

Goldeny – bardzo często wybierane przez rodziny z dziećmi. Pieski te tryskają energią, a zarazem dają ogrom miłości. Kojarzą się z zaufaniem i ciepłem. Idealnie nadają się na opiekunów dla osób niepełnosprawnych, dlatego że bardzo szybko się uczą. Z jakich jeszcze powodów są tak wyjątkowe?

Historia i pochodzenie

Rasa powstała w XIX wieku. Legendy mówią, że jej hodowlę zainicjował szkot sir Dudley Marjoribanks. Miał on zobaczyć w rosyjskim cyrku pokaz, podczas którego psy w kolorze złota wykonywały niesamowite sztuczki. Stąd, po tym wydarzeniu sir Dudley wykupił kilka szczeniąt i rozpoczął hodowlę. Celem było stworzenie psów do polowań. Miały one przynosić zastrzelone ptactwo. Idealnymi cechami w związku z tym był brak strachu przed wodą oraz naturalne skłonności do aportowania. 

Opis rasy

Czworonogi te są zaliczane do psów rasy dużej i muskularnej. Ważą od 24 do 32 kg i osiągają od 51 do 61 cm. Mają ciemnobrązowe, inteligentne oczy i ciemne powieki. Uszy są oklapnięte, a pyszczek pociągły. Ze względu na to, że ich przepiękna sierść ma odcień złota, z łatwością możemy odgadnąć znaczenie nazwy: golden retriever (złoty aporter).

Z pewnością wyróżniają się tym, że są bardzo energiczne. Uwielbiają zabawę, niezależnie od wieku. Potrzebują sporej dawki ruchu, gdyż kochają sport. Nie lubią hałasować, chyba że zachodzi taka konieczność. Psiaki te kochają aportować i mogą być dla Ciebie dobrym towarzyszem, jeśli lubisz jeździć na rowerze lub uprawiać trekking. Dodatkowo Goldenki to ogromne łasuchy :), dlatego uważaj, żeby nie doprowadzić do ich nadwagi, ponieważ mogą mieć w przyszłości problem ze stawami.

Pielęgnacja

Wydawać by się mogło, że Retrievery przez swoją sierść, gubią ja po całym mieszkaniu. Niewątpliwie gubią ją, ale w małych ilościach. Intesywny proces linienia wypada dwa razy w  roku na wiosnę i jesień, dlatego wtedy powinniśmy szczotkować psa codziennie. W pozostałych porach roku spokojnie wystarczy dwa razy w tygodniu. Nie wymagają one częstych kąpieli, natomiast powinniśmy zadbać o regularne przycinanie ich pazurków, po to żeby zadbać o ich komfort.

Wychowanie

Bez wątpienia, wychowanie powinno być odpowiednio i rozważnie dobrane. Psiaki te wymagają dużo ruchu, dlatego jeśli nie lubisz spędzać czasu na zewnątrz – wybierz inna rasę. Kiedy jednak się na nią zdecydujesz, powinieneś skupić się na trenowaniu posłuszeństwa już od szczeniaka, ze względu na fakt, że ciężko będzie je ułożyć w późniejszym wieku. Musisz przy tym zachować dużo cierpliwości i spokoju, ponieważ przez wrażliwość tych psiaków możesz je szybko do siebie zniechęcić. W rezultacie mogą przestać Cię słuchać.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli tylko poświęcisz tym pieskom sporo uwagi, możesz zyskać dozgonnego kompana do życia. Jednak pomimo że pieski te nie cechują się agresją, pamiętaj, że trzeba je zacząć rozsądnie wychowywać już od szczeniaka. Ze względu na fakt, że szybko się uczą, mogą też nauczyć się tego czego nie byś nie chciał 🙂

Ciekawostki:

✨ Retrievery mogą biegać z prędkością do 56 km/h !

✨ Rasa wynosi ponad 200 lat.

✨ Jeden z Goldenów pobił rekord Guinessa w głośności wydawanego dźwięku. Otrzymał wynik 113,1 dB.

✨ Golden Retriever Amerykańki to odmiana Golden Retrievera, który jest bardziej energiczny i ma smuklejszą budowę ciała.

golden retriever
golden retriever
golden retriever

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!