Owczarek niemiecki: ciekawski tropiciel 🐾

owczarek niemiecki

Jak myślicie, czy owczarki niemieckie są stworzone do pracy w służbach mundurowych? Czy przez swoje cechy charakteru, nie odnajdą się w domowych warunkach?

Historia i pochodzenie

Przodkami owczarków były krótkowłose psy gospodarskie, które początkowo wykorzystywane były jako psy stróżujące, pomagając też pasterzom przy wypasie zwierząt gospodarczych. 

Pierwszy przedstawiciel rasy został oficjalnie zarejestrowany w 1899 r. i nazywał się Horan. Dzięki swoim wyjątkowym cechom, Niemcy zaczęli wykorzystywać psy do szczucia więźniów podczas II wojny światowej. Z tego powodu, że rasa utożsamiana była z historią niemiecką, po wojnie zmieniono nazwę na owczarki alzackie, a następnie w 1977 r. ponownie przywrócono nazwę owczarków niemieckich.

Opis rasy

Owczarki niemieckie to duże i muskularne psy, osiągające do 65 cm i ważące do 40 kg. Ich sylwetka jest  prostokątna, głowa duża a uszy szpiczaste i stojące. Do tego mocna żuchwa, nisko osadzony ogon i przenikliwy wzrok, który wzbudza respekt wśród innych. Ich budowa ciała sprawia, że są idealnymi psami wykorzystywanymi w służbach mundurowych.

Pomimo tak mocnych cech wyglądu, owczarki są bardzo lojalne i wierne, uwielbiające spędzać czas z ludźmi. Nie jest to jednak rasa, która słucha każdego. Wybierają one przeważnie jednego lidera i to jemu są bezgranicznie posłuszne. 

Dzięki ich inteligencji, ciekawości i wytrwałości, świetnie odnajdują się  w pracy jako asystenci osób niepełnosprawnych, psy tropiące i patrolowe. 

Wychowanie

Wychowanie owczarków może nie należeć do najłatwiejszych, jeśli właściciel nie będzie konsekwentny. Ważne jest, żeby zacząć pracę z nimi już od szczeniaka i odpowiednio je socjalizować.  Owczarki są bardzo inteligentne, błyskawicznie się uczą i mają świetną pamięć, dlatego w szybkim czasie potrafią nauczyć się wielu komend. 

Wymagają one sporo ruchu, dlatego należy zapewnić im treningi w terenie, aktywność fizyczną taką jak pływanie i bieganie, a oprócz tego trzeba stymulować ich intelekt. Doskonale będą się sprawdzać treningi tropienia i węchu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Owczarków nie jest zbyt skomplikowana, ale oczywiście nie można jej pominąć. Mamy owczarki długowłose i krótkowłose i od tego zależy ile powinniśmy je szczotkować. Rasy krótkowłose wystarczy szczotkować jedynie 2/3 razy w tygodniu, a owczarki z długą sierścią częściej, zwłaszcza w okresie lnienia, który występuje 2 razy w roku.  Ważne jest także regularne czyszczenie uszu i opieka nad pazurami.  Warto również regularnie sprawdzać stan ich zębów i zapewnić im odpowiednią opiekę stomatologiczną. Jeżeli chodzi o żywienie, powinno się podawać im specjalną karmę, wzbogaconą o odpowiednie składniki odżywcze oraz pilnować, żeby ich nie przekarmić, bo jak większość dużych psów – lubią jeść 🙂

Podsumowanie

Owczarki niemieckie to wyjątkowo inteligentne psy, które potrzebują jednego, konsekwentnego i cierpliwego właściciela. Dzięki swoim cechom charakteru często wykorzystywane są do pracy jako psy tropiące, stróżujące czy pomocnicze dla osób niepełnosprawnych, ale też świetnie odnajdują się w domowym zaciszu.  Potrzebują one długiej obecności właściciela, ponieważ w samotności zamykają się w sobie. Przede wszystkim wymagają one odpowiedniej socjalizacji, treningów i obecności człowieka, żeby w pełni wykorzystać swój urok 🙂 

Ciekawostki:

✨Jednym z właścieli owczarków, był Adolf Hitler. Blondi, bo tak nazywała się suczka, została otruta cyjanowodorem w 1945 roku.

✨ Bardzo często owczarki niemieckie mają czarne podniebienie i czarną plamkę na języku, co wbrew wszelkim informacjom, nie oznacza że są agresywne 🙂

✨ Owczarki Niemieckie są doskonałymi pływakami i skoczkami 🙂


owczarek niemiecki
owczarek niemiecki
owczarek niemiecki

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!

Wejdź na nasz profil na Facebooku i zobacz jak świetnie bawią się uczestnicy zajęć z tymi małymi, uroczymi słodziakami, a z pewnością do nas dołączysz  ❤️