Owczarek podhalański - nasze polskie trofeum

owczarki podhalańskie

Podhalan– przebywający głównie w Tatrach i na Podhalu – skąd oczywiście nazwa naszego czworonoga, to wytrwały, zwinny i niezmiernie inteligentny pies pasterski. Czy nadaje się do życia w mieszkaniu i leżenia na kanapie czy jednak jest przystosowany do obrony innych zwierząt gospodarstw domowych? Sprawdźmy!

Historia i pochodzenie

Owczarki podhalańskie, prawdopodobnie pierwszy raz widziane były w Polsce w XIV/XV wieku. Szczególnie wyróżniały się swoją nieskazitelnie białą sierścią. Pozwoliło im to wyróżniać się od wilków, przed którymi później chroniły stado. Początkowo owczarki odganiały dzikie zwierzęta, z czasem zaczęły chronić stada i zaganiać owce.

Opis rasy

Typowi przedstawiciele tej rasy ważą od około 45/50 kg i osiągają od 60 do 70 cm wysokości (zależne jest to od płci). Dość duże uszy są oklapnięte, a piękne piwne oczy posiadają czarne obwódki. Ogon jest długi, zwisający i pokryty gęstą sierścią. Umaszczenie zawsze jest białe, dlatego nikt nigdy nie widział czarnego Podhalana.

Owczarek podhalański to opanowany, sprytny, godny podziwu przywódca. Nie dla niego jest strach czy próba podporządkowania. Dla swojego człowieka jest jednak niezwykle oddany i przywiązany. Oddaje mu w pełni swoje zaufanie, tym samym nie ufając nieznajomym. Nie będzie nadskakiwał i merdał ogonem, kiedy odwiedzą właściciela znajomi. Psy charakteryzuje też niezależność i upór, dlatego może być problem w próbie zmuszenia go do zadania, na które zwyczajnie nie ma ochoty, do którego nie jest przystosowany. Taki mocny charakter, wymaga również tak samo silnego charakteru człowieka.

Pielęgnacja

Mając w domu owczarka podhalańskiego, musimy się liczyć z tym, że wymaga on poświęcenia i ogromnej uwagi. Jeżeli nie jesteś osobą cierpliwą – to nie jest rasa dla Ciebie. Psy te wymagają odpowiedniej tresury. Lubią być nagradzane smakołykami. Karma dla nich nie powinna być z najniższej półki i musi być odpowiednio zbilansowana.

Jak widać, owczarki charakteryzują się ogromną ilością białej sierści, którą powinno się pielęgnować odpowiednimi szamponami. Dobrze sprawdzi się codziennie szczotkowanie, chociaż i to niestety nie pomoże przy zostawianiu jasnej sierści na ubraniach i dywanach. W rezultacie właściciele takich piesków nie rozstają się z rolką do ubrań 🙂

Wychowanie owczarka podhalańskiego

Oczywiście można mieć owczarka podhalańskiego w domu. Trzeba się liczyć jednak z jego potrzebami. Uwielbia długie spacery w spokojnym tempie, podczas którego wypatruje potencjalne niebezpieczeństwo czyhające na swojego właściciela. Raczej nie nadaje się do mieszkania w bloku, będzie miał tam za mało przestrzeni i ruchu. Nadaje się jednak dla rodzin z dziećmi, ze względu na swój spokój i instynkt opiekuńczy. Powinien być oddany jedynie w ręce osób z doświadczeniem nad wychowaniem psa. Jeżeli potrafisz nie dać się zdominować – możesz mieć wspaniałego opiekuna rodziny.

Podsumowanie

Podsumowując – tak, owczarek podhalański również nadaje się do leżenia na kanapie w domu. Pod warunkiem, że ma dla siebie dużą przestrzeń i możliwość swobodnego poruszania się po podwórku. Jego instynkt zawsze będzie zmuszał go do obserwacji, opieki i stróżowania. To świetny kompan zdecydowanych osób, które nie dadzą się zdominować przez tego olbrzyma.

Ciekawostki:

✨ Sierść owczarków posiada właściwości samoczyszczące, jest odporna na zanieczyszczenia.

✨ Dawniej golono owczarki podhalańskie, a z sierści wykonywano skarpety i swetry.

✨ W latach 80 jeden z amerykańskich oficerów wysłał do USA trzy owczarki podhalańskie i od 1981 roku taką rasę psa można spotkać Kanadzie.

✨ Nie ma czarnych owczarków Podhalańskich, a jeżeli są to i takt nikt takich do tej pory nie widział.


owczarki podhalańskie
owczarki podhalańskie

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Zajęcia jogi ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i sprawdź, kiedy odbywają się zajęcia i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!