Ratlerek: Czujna sarenka

ratlerek pinczer

Malutkie ratlerki… Pewnie kojarzą Ci się ze spokojnymi i niewinnymi pieskami, które możesz złapać pod rękę i pójść na zakupy. Nic bardziej mylnego! Ratlerki, zwane inaczej „sarenkami”, są zwinne, dynamiczne, czujne i inteligentne, co powoduje że w obronie swojej rodziny przestają one odczuwać strach i potrafią za nią zaciekle walczyć.

Historia i pochodzenie

Początki rasy sięgają Niemiec i lat 70. XIX wieku. Wówczas to Ratlerki przystosowane były do łapania szczurów, co skłoniło do nadania im przydomka: „Rattenfanger” (łapacz szczurów). Z biegiem czasu, dzięki swoim rozmiarom, pieski zaczęły być ulubieńcami wśród mieszkańców, natomiast od momentu oficjalnego uznania rasy, rozpowszechniły one swoją popularność na całą Europę. 

Opis rasy

Z wyglądu to malutkie pieski o krótkiej i szorstkiej sierści. Trójkątne, spiczaste uszy otaczają długą głowę, a ich ciemne i pełne wyrazu oczy dodają charakteru. Krótkie, lecz umięśnione łapy, zakończone są czarnymi pazurami. Charakterystyczny też jest krótki ogon. Ważą od 2 do 6 kg i mierzą od 20 do 30 cm. Ich budowa jest dobrze umięśniona i pomimo swoich rozmiarów, silna, co oznacza, że nie są takimi bezbronnymi psinkami.

Z charakteru są bardzo żywiołowe, wręcz tryskają energią, co powoduje, że zawsze są gotowe do zabawy. Są również bardzo inteligentne, dzięki czemu szybko się uczą. Bardzo ufają swojemu właścicielowi i przywiązują się do niego już na stałe, o czym musisz pamiętać, decydując się właśnie na tę rasę. Wymagają one uwagi i miłości, co zapewnia im bezpieczeństwo i dzięki temu są one oddane właścicielowi.

Pielęgnacja Ratlerków

Pielęgnacja na szczęście nie jest bardzo wymagająca. Ratlerki powinno się regularnie szczotkować, żeby pozbyć się martwych włosów. Uwagi wymagają uszy, które powinny być często czyszczone, żeby nie narażać ich na żadne infekcje. Szczególną opieką powinny być poddane ząbki, ponieważ często osiada się na nich kamień oraz pazurki, które nie ścierają się same. Jak widać, pielęgnacja jest dość łatwa, natomiast wymaga zaangażowania.

Wychowanie

Biorąc pod uwagę fakt, że Ratlerki są bardzo żywiołowe, konieczne jest zapewnienie im sporej dawki ruchu już od szczeniaka. Codzienne długie spacery z zabawami powinny być obowiązkowe, żeby nasza sarenka czuła się spełniona. Ze względu na swoją inteligencję i szybką naukę, powinniśmy nagradzać psiaki smakołykami, co będzie je motywować do dalszych wysiłków. Ponadto powinniśmy również poświęcić im sporo uwagi i czasu, ponieważ kochają one być przy swoim właścicielu.

Podsumowanie

Podsumowując, ratlerki to nie tylko urocze czworonogi do przytulania, ale też energiczne i inteligentne psiaki, gotowe w każdej chwili do zabawy. Zaczynały od łapania szczurów w XIX wieku, a obecnie cieszą się dużą popularnością wśród ludzi. Dzięki swojemu przywiązaniu do właściciela okazują one mu również sporo miłości, tym samym licząc na jej odwzajemnienie. 

Ciekawostki:

✨ Ratlerek to jeden z najmniejszych psów myśliwskich na świecie, co jest jednym z powodów ich popularności.

✨ Nazwa Ratlerka pochodzi od niemieckiego słowa Rattenfanger” – łapacz szczurów.

✨ Jedna z Ratlerek, która nazywa się Lego, widnieje w księdze rekordów Guinnessa jako najmniejszy pies na świecie.

pinczer
ratlerek pinczer
pinczer
ratlerek pinczer

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!

Wejdź na nasz profil na Facebooku i zobacz jak świetnie bawią się uczestnicy zajęć z tymi małymi, uroczymi słodziakami, a z pewnością do nas dołączysz  ❤️