Samojed: Biały wilk

samojed samoyed

Określamy Samojedy jako „białe wilki”. Czy to określenie pokrywa się z ich wnętrzem? 

Historia i pochodzenie

Rasa pochodzi z Syberii, gdzie przystosowano ją do arktycznych warunków, a dzięki temu wykorzystywano np. do ciągnięcia sań czy stróżowania i polowań. Nazwa zainspirowana została miejscowymi plemionami na Syberii, Samojedami, którym często towarzyszyły podczas polowań. Samojedy spały z nimi w jurtach, co pozwoliło nawiązać silną więź. W tamtych czasach nazywano je białkami, ze względu na swoje białe umaszczenie. Oficjalnie swoją nazwę „Samojed” uzyskały w 1990 roku w Anglii, kiedy też opracowano wzorzec rasy.

Opis rasy

Z wyglądu to średnie psy, okryte gęstym białym i puchatym futrem. Uszy są dość małe i trójkątne, ogon zawinięty a oczy skośne i łagodne. Umaszczenie zawsze jest śnieżno białe. Mówi się, że to białe puchate kulki i dlatego też często są wybierane do domów pod kątem wyglądu. Sprawiają wrażenie idealnego misia do przytulania. Ze względu na swoich przodków i historię, przystosowane są do mrozu, jednak częściej zajmują domowy dywan lub kanapę 🙂 

Z charakteru to bardzo towarzyskie i otwarte psiaki. Nie powinniśmy spodziewać się po nich okazywania agresji. Lubią ludzi i dobrze dogadują się z innymi zwierzakami, dzięki czemu nie musimy martwić się o towarzystwo pozostałych członków rodziny. Źle znoszą samotność, więc im większa rodzina — tym lepiej dla nich.

Zgodnie z ich zakorzenionymi instynktami ich czujnością, potrafią również być dobrymi stróżami, ale jednak biorąc pod uwagę ich przyjazne nastawienie, lepiej trzymać je w domu niż na podwórku.

Pielęgnacja

Pielęgnacja u Samojedów wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowana. Oznacza to, że wystarczy wyczesać psa dobrą szczotką raz na tydzień, natomiast w okresie linienia codziennie. Na szczęście okres ten wypada raz w roku. Jeżeli chodzi o kąpiel, można myć psiaka kiedy jest bardzo brudny i nieprzyjemnie pachnie, a poza tym wszelkie zanieczyszczenia powinny schodzić przy czesaniu. Nie ma konieczności nawet przycinania pazurów, ponieważ ścierają się one same. Dobrze jednak pielęgnować ich poduszki specjalnymi balsamami, ze względu na ich podatność na urazy.

Wychowanie

Oczywiście mimo tego, że Samojedy to łagodne, przyjaźnie nastawione cztery łapki, to przy wychowaniu tej rasy musimy poświęcić równie dużo uwagi jak przy innych. Trening powinien być przyjemny i motywujący, ale pozbawiony wszelkiej frustracji właściciela. Idealną formą nauki będą zabawy węchowe, aby psiaki mogły wykorzystać swój instynkt pierwotny. Ze względu na to, że rasa ta jest energiczna i potrzebuje dużo ruchu, zagwarantuj im długie spacery z zabawami.

Podsumowanie

Podsumowując, samojed to idealny psiak dla rodzin.  Kocha towarzystwo człowieka, nie jest agresywny i jest dodatkowo dobrym stróżem, dzięki czemu możesz czuć się przy nim bezpieczniej. Zagwarantuj mu dawkę ruchu, trening i towarzystwo, dzięki czemu nawiążecie bardzo silną więź 🙂

Ciekawostki:

✨ Samojedy to jedna z najstarszych ras psów

✨ „Białe wilki” – tak nazywa się samojedy, ze względu na swoją białą sierść

✨ Im niższa temperatura, tym większa ochota samojedów do spacerowania.

samojed samoyed
samojed samoyed
samojed samoyed
samojed samoyed

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!

Wejdź na nasz profil na Facebooku i zobacz jak świetnie bawią się uczestnicy zajęć z tymi małymi, uroczymi słodziakami ❤️