Owczarek szetlandzki: szlachetny sportowiec

sheltie

Szlachecki wygląd, ogromna aktywność, perfekcyjny uczeń – czyli owczarek szetlandzki. Czy to idealny kandydat na członka rodziny?

Historia i pochodzenie

Początki owczarków szetlandzkich sięgają Wysp Szetlandzkich, skąd też oczywiście ich nazwa. Ich mniejsze odpowiedniki miały za zadanie pilnować stad owiec na trudnych terenach wysp. W XIX wieku rozpoczęto prace hodowlane, prowadząc do krzyżowania ras, a oficjalne uznanie owczarków miało miejsce w 1914 roku.

Opis rasy

Waga owczarków wynosi do 12 kg, a wysokość do 37 cm. Mają prosty grzbiet, nisko osadzony ogon i wąską głowę. Uszy są małe, a oczy skośne. Kolor oczu jest przeważnie brązowy, chociaż bywają też odmiany z jednym lub dwoma oczyma niebieskimi. Ich krok jest pełen gracji, a w połączeniu z ich gęstą sierścią wyglądają niezwykle dostojnie. Jednak niech nie zmyli Cię ich wygląd 🙂 Z natury są one bardzo żywiołowe i odporne na przeciwności pogody. Nawet w ulewne deszcze nie spodziewaj się, że Sheltie zadowolą się siedzeniem w domu, ponieważ są one stworzone do zabaw i sportu i uwielbiają spędzać czas na łonie natury. Ogromną ich zaletą jest spora empatia i wrażliwość, których również oczekują od właścicieli. Potrzebują one ciepła i miłości, a w przypadku okazywanej do nich złości, mogą poczuć lęk i się zdystansować.

Pielęgnacja

W szczególnie istotna jest pielęgnacja bujnej sierści. Potrzebuje ona częstego szczotkowania, natomiast kąpiel wystarczy w razie konieczności. Do utrzymania dobrej kondycji skóry i sierści, potrzebna jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

Wychowanie

Biorąc pod uwagę fakt, że owczarki szetlandzkie uwielbiają ruch, już od szczeniaka powinieneś poświęcać im dużo uwagi i dostarczać im sporą dawkę aktywności. Dzięki temu, że lubią się one uczyć, przeprowadzaj tresurę od samego początku. Wychowanie tych czworonogów powinno być prowadzone w sposób spokojny i wyrozumiały, ze względu na ich wrażliwość. Nie daj się ponieść emocjom i nie okazuj frustracji, gdy psiak nie będzie potrafił się nauczyć jakieś sztuczki. Sheltie to jednak niezwykle inteligentne psy, w związku z czym nie powinieneś mieć problemu z ich wychowaniem.

Podsumowanie

Podsumowując, sheltie są to niezwykle inteligentne, aktywne i wrażliwe psy. Jeśli będziesz cierpliwy i okażesz im trochę miłości, będą wiernymi kompanami na długie lata. 

Ciekawostki:

✨ Ze względu na to, że owczarki szetlandzkie lubią sobie „pogadać”, powinniśmy od szczeniaka uczyć je komendy bycia cicho.

✨ Sheltie znajdują się w czołówce najbardziej inteligentnych  psów.

✨ Nie występują owczarki szetlandzkie krótkowłose. 

sheltie
sheltie
sheltie
sheltie

Umów się na zajęcia

Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!

Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.

Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!

Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!