Shiba inu - niezależny towarzysz
Shiba inu – niezależny, obierający własne ścieżki, ale również przywiązujący się do właściciela. Czym jeszcze może zaskoczyć?
Historia i pochodzenie
Odmiana ta jest najmniejsza z siedmiu ras japońskich i wywodzi się z regionu Chubu na wyspie Honsiu. W klasyfikacji FCI należy do szpiców azjatyckich. Początkowo była ona przystosowana do polowań, poprzez swój instynkt łowiecki. W Japonii traktowana jest ona jako ich skarb narodowy. Dzięki temu, podczas II wojny światowej, gdzie większość osobników wyginęła, to właśnie Japończycy przyczynili się do uratowania tej rasy.
Opis rasy
Wygląd ich przypomina nieco maskotkę. Sprawiają wrażenie słodkich i uległych, jednak nic bardziej mylnego. Pomimo swojego uroku, w okazywaniu uczuć są powściągliwe, a ich charakter jest silny i niezależny, cechujący się stanowczością oraz zdecydowaniem.
Skąd mowa o ich niezależności? Dość trudno się z nimi współpracuje. Pomimo swojej inteligencji, nie przepadają one za stawianiem im granic i warunków. Lubią decydować same, dlatego też musisz uważać, wychodząc z nimi np. na spacer. Biorąc pod uwagę, że w każdej chwili mogą uaktywnić swój instynkt łowiecki, są w stanie gonić dziką zwierzynę i nie sposób je będzie powstrzymać 🙂
Co ciekawe, shiby charakteryzują się specyficznym wydawaniem dźwięków, które ciężko jest zrozumieć. Przypominają one szczekanie, skrzek, a nawet miauczenie kota. Bez powodu ich jednak nie usłyszysz, ze względu na to, że z reguły są to ciche psy.
Można również powiedzieć, że w pewnym stopniu są psimi introwertykami — kiedy poczują się przytłoczone obecnością człowieka, oddalą się z zamiarem samotnego odpoczynku. Przez ich niezależność i dystans często porównywane są do kotów.
Pielęgnacja
Puszysta sierść tych czworonogów jest pożywką dla zanieczyszczeń, dlatego zaleca się ich codzienne szczotkowanie. Tak samo jak są one niezależne z charakteru, tak też chciałyby decydować same o swojej pielęgnacji. Dbają one o higienę, wylizując sierść i unikając błota i kałuż. Tym samym uważają, że nie trzeba ich przez to już kąpać, w związku z czym musisz już od szczeniaka przyzwyczajać je do mycia i pokazywać, że to nic strasznego. W nagrodę rzuć im dobry smakołyk, aby zmotywować je do przyszłych pielęgnacji.
Wychowanie
Wychowanie Shiby nie należy do najłatwiejszych z powodu ich stanowczości, dystansu i niezależności. Musisz mieć doświadczenie bądź chęć nauki i cierpliwości, żeby nauczyć tę rasę odpowiednich zachowań. Choć te wyzwania, gdy poświęcisz czas na dobrą tresurę, psy te mogą być bardzo dobrym towarzyszem, ponieważ one również potrzebują obecności człowieka, tak jak my ich.
Podsumowanie
Podsumowując, rasa ta potrzebuje swojego miejsca i spokoju, dlatego nie możesz się mu zbytnio narzucać. Jeżeli zaakceptujesz cechy shiby i nie potrzebujesz psa do przytulania i nadmiernej ekspresji uczuć – kandydat ten będzie idealny dla Ciebie. Warto pamiętać, że w związku z takim charakterem, mogą one nie dogadać się z dziećmi i z innymi zwierzętami, a jeśli już zajdzie taka konieczność, zadbaj o rozwój jego umiejętności społecznych.
Ciekawostki:
✨ Japońskie legendy głoszą, że Shiba to połączenie psa ze smokiem.
✨ „Shiba Inu” po japońsku oznacza „mały pies”.
✨ Psy tej rasy największą popularność zyskały w Azji (gdzie traktowane są jako skarb narodowy) a na drugim miejscu w Stanach Zjednoczonych.
Umów się na zajęcia
Doświadcz radosnej zabawy ze szczeniętami i odprężającej praktyki jogi podczas jednych zajęć!
Zanurz się w relaks i odkryj, jak ta forma ćwiczeń polepsza Twoje samopoczucie.
Joga ze szczeniętami to nie tylko droga do zdrowia, ale przede wszystkim źródło radości i pozytywnej energii!
Kliknij niżej i wybierz dogodną dla siebie datę i godzinę!